

Aviator
Aviator Watch AVW2070G302 Men Silver
£0.00Outlet Exclusive
This item is currently out of stock. Please check back later or explore similar items.
| Gender | Men |
| Main color | Silver |
| Clockwork | Quartz: Battery |
| Display format | Analog |
| Water resistance | 10 ATM |
| Closure | Pin Buckle |
| Functions | Chronograph |
| Case color | Silver |
| Case material | Stainless Steel |
| Case width | 44mm |
| Case length | 44mm |
| Facing | None |
| Wristband color | Silver |
| Wristband material | Stainless Steel |
| Strap connecting width | 22mm |
| Wrist circumference (max.) | 215mm |
| Shipment includes | Watch Box, Documentation |
| Style | Fashion |
| Case height | 10mm |
| Glass | Mineral Glass |
| Display color | Blue |
| Power reserve | No automatic |
| bezel | fixed |